Benzer Yardim Konuları
Tüm Haberler
Akıllı Tahta Nedir. Nasıl Çalışı?
AKILLI TAHTA NEDİR

Smart Board interaktif yani akıllı yazı tahtası, SmartTechnologies şirketi tarafından 1991 yılında dünyada ilk interaktif akıllı yazı tahtası olarak üretilip pazara sunulmuştur. İngilizcede smart=akıllı, board=tahta anlamına geldiği için bu teknoloji dilimize akıllı tahta olarak çevrilmiştir. Akıllı tahta değişik şekillerde de kullanılmaktadır ; İnteraktif tahta, elektronik tahta, akıllı yazı tahtası, elektronik yazı tahtası, interaktif yazı tahtası vb.

Akıllı tahta teknolojisini kısaca özetlersek,okullarımızda kullanılan büyüklükte beyaz tahtaların etkileşimli bir ekrana dönüştürülmesi olarak tarif edebiliriz. Peki bildiğimiz beyaz tahta nasıl etkileşimli bir aygıta dönüştürülüyor ? İşte bu sorunun karşılığı akıllı tahta teknolojilerini ayrıştırıyor. Şöyle bir düşünürsek bilgisayarımızın lcd ekranı okullarda kullandığımız boyutlarda dev bir lcd olsun ve bu lcd bir de dokunmatik olsun, neler yapabilirdiniz ? Yapabileceklerinizi sayarak bitirmeniz imkansız gibi.. Peki böyle dev bir dokunmatik lcd ekranın maliyeti sizce nedir ? Söylemeye bile gerek yok, böyle bir ekran aşırı pahalı olacaktır.. Peki bu lcd ekranda ders anlatan, ya da problem çözen öğrencileri bir hayal edin ? Sizce ne kadar bir süre bu dev ve pahalı lcd'miz hayatta kalabilir?.. İşte tüm bu nedenlerle akıllı tahta teknolojileri hayat bulmuştur. Bir akıllı tahta, bahsi geçen hayali dev lcd'mizden çok daha ucuz, çok daha dayanıklı olmalıdır..

Peki alalede bir büyük pasif tahta, nasıl 'akıllı tahta' haline getirilebilir? Bunu yapmak için bilgisayarımızın görüntüsünün öncelikle beyaz tahtamıza aktarılması gerekmektedir, bu aktarımı bir projeksiyon cihazıyla halledebiliriz.Aslında bu şekliyle bile tahtamız epey işlevseldir; bilgisayarımızın başında oturan bir öğretmen önceden hazırlanmış eğitim yazılımları sayesinde, çeşitli konuları görsel olarak sınıfa aktarabilir. Ama henüz tahtamız yeterince interaktif, yeterince akıllı değildir. Öğrenci derse kolaylıkla mudahil olamaz, pasif halde dersi izler. Öğretmen de öğrenci kontrölünü kaybetmiş, bilgisayardaki eğitim yazılımıyla uğraşmaktadır. Peki tahtamızı nasıl akıllandırabilir, nasıl interaktif hale getirebiliriz? Bunu yapmak için tahtamızın parmağımızın veya kalemimizin hareketlerini algılayabilir olması gereklidir. Bu tıpkı bilgisayar ekranında fare hareketlerinin algılanması gibidir. Tahta yüzeyi bir çeşit algılayıcıyla kaplı ya da bir çeşit algılayıcıyla taranıyor olsun ve biz tahtaya dokunduğumuz anda algılayıcı tahtanın hangi koordinatında olduğumuzu çözümleyebilsin, olay tamamdır. Artık bir farenin ekranımızda hangi noktada olduğu ve tıklama mı, çift tıklamamı yaptığı algılanıp ona göre program tepkimeleri meydana getirilebilir. Akıllı tahtalar için üretilen yazılım, tahtamız üzerinde gezinen nesnenin hareketlerini çözümleyerek gerekli tepkimeleri verir. Artık tahtamız akıllanmış ve gerekli tepkileri verir hale gelmiştir.

Kısaca özetlersek bir akıllı tahta denildiğinde; bir bilgisayar, tahtamıza bilgisayar ekranını yansıtan bir projeksiyon, tahta yüzeyimizi 'okuyan' bir yüzey teknolojisi ve bu teknolojinin okumalarının bilgisayara aktarılması zincirinden bahsetmekteyiz.

Bu yüzeyin nasıl okunduğu akıllı tahta teknolojilerini başlıca üç ana teknolojiye ayırmaktadır.

 

Akıllı tahtaları ayrıştıran üç temel teknoloji vardır...

1.) Klipslerle her standart tahtaya bağlanabilen kızıl ötesi/ses ötesi üniteler.

Bu teknoloji, beyaz tahta yüzeyine monte edilen elektronik kızıl ötesi-ses ötesi algılayıcı ve bu algılayıcıya kızıl ötesi-ses ötesi sinyal gönderen kalem tarzı bir ileticiden oluşur. Sinyal gönderici kalem, algılayıcı cihaza tahtanın hangi koordinatında olduğunu bildirir. Bilgisayara usb yada kablosuz olarak bağlı olan algılayıcı bu koordinat bilgisini bilgisayardaki yazılımına iletir. Bu teknolojinin en iyi yanı, taşınabilir olması ve hemen her beyaz zeminde kullanılabilmesidir.

2.) Çift katmanlı yüzeyi olan mekanik pasif tahtalar.

Bu teknolojide tahta yüzeyi çift katmanlı zar ile kaplıdır. Bu zar dokunmaya duyarlıdır. Bu sayede herhangi bir kalemle veya parmakla dokunarak cihazın kullanımı mümkün olmaktadır. Bu teknolojinin öncü markası Smart Board'dır. Bu teknolojiyi tercih edecek olanlar, yüzeyin sağlamlığına özellikle dikkat etmelidirler. İlk çıktığı zamanlardaki dayanıksız yüzeyler, günümüzde üreticiler tarafından daha sağlam yapılara kavuşturulmuştur.

3.) Elektromanyetik teknoloji ile üretilen akıllı tahtalar.

Sert yüzeye sahiptir ve çarpmaya dayanıklıdır, elektromanyetik indüksiyon teknolojisi ile çalışırlar. Özel dış yüzeyi ile ışığı soğurarak geri yansımasını engeller bu sayede gözü yormaz. Kablosuz kalemleri ile tahtada çizilen her şeyi tahta anında algılar. Bu elektromanyetik tahtalar sınıflar ve konferans salonları için idealdir.

Tahtanın yüzeyindeki küçük manyetik alan sayesinde, tahtanın yüzeyine çizilen her şeyi hızlı ve doğru algılayabilen kablosuz yazma aparatıyla çalışır. Bu tarz tahtalar özellikle sınıf ortamına uyum sağlar. Dijital tahtanın bazı çeşitleri, yazma aparatını çalıştıracak bir batarya/ pile gereksinim duyar. Fiyat olarak orta seviyededirler ve kalemleri ucuzdur(15-50usd arası).Çözünürlükleri yüksek olduğu için hızlı ve hassas çizimler yapmaya uygundurlar.

Bu gruptaki ürünlerin bir kısmı ücretsiz yazılımla birlikte gelmektedirler. Bir kısmında ücret söz konusudur.

 4.) Yeni nesil dokunmatik akıllı tahtalar.

Giderek ilerleyen teknoloji, akıllı tahtalar dünyasındaki varolan kalıpları yıkarak yepyeni yapılar ortaya koymaktadır. Dokunmatik akıllı tahtalar, zarla kaplı yapının dayanıksızlığı ve yüksek maliyeti nedeniyle yeni nesil bir eğitim teknolojisini doğurmuştur;Elektronik alıcı ile çerçevelenmiş dokunmatik akıllı tahtalar...Hem ucuz hem de sağlam bu yeni yapıların bir diğer artısı da çok daha hızlı olmaları.

Bu yeni teknolojide tahta yüzeyi, elektronik gözlerle taranmakta ve elin tahtaya her dokunuşu hassas bir şekilde algılanmaktadır. Bu sayede hem kalemle hem de elle kullanılabilen bu yeni nesil akıllı yazı tahtaları sadece ilk alım olarak değil, sürekli maliyetler bakımından da epeyce ekonomiktirdirler. r.
InoverDraw Akıllı tahta programi v4.33
©2013 Copyright 2013 Inover Eğitim Teknolojileri Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi.